wtorek, 14 września 2010

It's a kind of magic




Robienie zdjęć w podczerwieni naprawdę przypomina czarodziejskie sztuczki. To tylko jedno niewielkie szkiełko nakręcone na obiektyw, a pozwala utrwalić świat, jakiego nie zobaczymy gołym okiem. To jest kwintesencja tajemnicy i magii, jaką potrafi dać tylko fotografia.

Na pierwszy plener z moim nowym nabytkiem, filtrem IR 720, wybrałam się do Parku Julianowskigo w mojej rodzinnej Łodzi. Znam ten park od dziecka, spędziłam tam wiele godzin spacerując lub jeżdżąc na rowerze i tak naprawdę nie spodziewałam się, że dobrze znajome miejsca uda mi się uchwycić w nowy, inny sposób. Jednak dzięki filtrowi zobaczyłam krajobrazy zupełnie odrealnione, zamrożone w bieli i błękicie, zastygłe w bezruchu, nierzeczywiste w swojej sztuczności a przez to - baśniowe...

Zapraszam na zwiedzanie świata Królowej Śniegu...












Kilka rad praktycznych dla tych, którzy chcieliby spróbować zabawy z filtrami IR:

- zdjęcia wyjdą najlepiej w jasny dzień około południa, generalnie potrzebujemy jak najwięcej światła;

- filtr zamienia soczystą zieleń drzew w srebrno - białe odcienie, nadaje się więc w zasadzie tylko do zdjęć krajobrazowych, tylko wiosną i latem. Dla zabawy można spróbować zrobić portret z takim filtrem, efekt jest hmmmm... dość makabryczny;)

- nie obędzie się bez statywu, filtr jest tak ciemny, że czas naświetlania w samo południe sięga kilku sekund. Moje zdjęcia były robione około 18:00, czasy od 20 do 30 sekund.

- zdjęcie kadrujemy przed nałożeniem filtra - z tej prostej przyczyny, że po jego nałożeniu w wizjerze kompletnie nic nie widać... to kolejny powód, dla którego przyda się statyw

- aparat należy oszukać, ustawiając ręcznie balans bieli na coś zielonego. Nakładamy filtr na obiektyw, po czym kierujemy go np. trawnik i naciskamy spust migawki. Aparat powinien uznać, że trawnik jest biały. Mój zrozumiał to dopiero za którymś razem, ale ponoć Pentaksy są w tej kwestii dość oporne;)

- Zdjęcia, które zrobimy, będą różowo - czerwone. Tu przyda się jakikolwiek program graficzny do obróbki zdjęć, który posiada funkcję "mieszanie kanałów" ("channel mixer"). Wybieramy tą opcję i jako kanał wyjściowy ustawiamy czerwony. Automatycznie powinniśmy widzieć następujące wartości: czerwony 100, niebieski i zielony 0. zmieniamy wartość kanału czerwonego na 0 a kanału niebieskiego na 100, zielony zostaje taki, jak był. Następnie zmieniamy kanał wyjściowy na niebieski. Tu pokazują się wartości odwrotne: niebieski ma ustawione 100 a czerwony i zielony 0. Niebieskiemu aplikujemy 0, czerwonemu 100, zielonego nie dotykamy. I już:) Oczywiście efekt nie zawsze będzie idealny i warto pokombinować po swojemu, nie trzymać się sztywno wartości 100 i 0 ale spróbować np. -5 i 97, 3 i 104 itd. Dodatkowo przyda się poeksperymentować z kontrastami, ale to już wedle gustu i uznania.

Na koniec wersja "przed" i "po":



12 komentarzy:

  1. Fakt, że wygląda to magicznie. Pierwsze zdjęcia w poście przypominają mi zimowe fotosy - tak na pierwszy rzut oka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna zabawa, ale podobnie jak HDRy szybko się nudzi ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękne zdjęcia. Mogę zapytać o cenę takiego filtra? Jestem zupełnym laikiem w tym temacie. A pierwsze zdjęcia, fakt, jak z baśni o Królowej Śniegu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne. Chyba za szybko nie znudzą mi się takie zdjęcia, bo mimo że widzę zdjęcia IR nie pierwszy raz, cały czas są dla mnie magiczne. Muszę przyznać, że nawet wersja przed obróbką wygląda całkiem sympatycznie - myślałam, że jest gorzej w wersji prosto z aparatu.

    OdpowiedzUsuń
  5. jestem w zachwycie i podczerwieni gorączkowej :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajny gadżecik widzę. Faktycznie, efekt niesamowity, ale ciekaw jestem, jak wygląda po czymś takim człowiek albo zwierzę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  7. O foceniu w podczerwieni przeczytać można np. na Szerokim Kadrze:

    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/czarno_bialy_krajobraz_w_podczerwieni

    Co do ceny... Różne są. Wystarczy Ceneo, Nokaut... albo po prostu Google.

    OdpowiedzUsuń
  8. filtr kupowałam wraz z kilkoma innymi u jednego sprzedawcy i udało mi się trochę potargować:) z tego, co pamiętam to wyjściowa cena wynosiła ok. 80 zł.

    co do samych zdjęć - filtr IR to oczywiście tylko zabawa i zgadzam się, że taki bajer może się szybko znudzić. na pewno nie jest to filtr, który będę zawsze nosić przy sobie, niemniej jednak z pewnością czasem będę do niego wracać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale u Ciebie pieknie i magicznie!Sama musze wyprobowac!Cudownosci mi tutaj serwujesz jak te pyszne malinki podczas lata :)))


    Caluje mocno.Dziekuje za pokrzepiajace komentarze.


    Fashion Abuse

    OdpowiedzUsuń
  10. Dobrze, że tu zajrzałam, bo sobie przypomniałam, że mam gdzieś na liście planów na przyszłość spróbować podczerwieni; wygląda efektownie, kosmicznie i odjechanie..:) Bardzo lubię długie czasy naświetlania, zwłaszcza to co robią z taflą wody, jak na piątej fotce od góry - lodowisko w którym przegląda sie zamarznieta pokręcona kolorystycznie nie-rzeczywistość. Lubię nie-rzeczywistości, zniekształcenia (np. mega szeroki kąt) w fotografii, lubię ten element zaskoczenia, kiedy ściągam je do kompa i wyglądają jak wszystko, tylko nie miejsce ktore widziałam na własne oczy;)
    Pierwsza, piąta i szósta najbardziej mi się podobają.
    Będę zaglądać,
    pozdr.
    Anna (pol_ka)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo podoba mi się ta technika - chciałbym kiedyś tego spróbować. Szczerze polecam zabawę w HDRy, ale niezbyt jaskrawe.

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy NIKON d5100 obsluzy taka funkcje IR jak dokupi sie filtr taki? prosze o odpis

    OdpowiedzUsuń